Zastosowanie pianki poliuretanowejO zastosowaniach pianki PUR można by pisać bez końca. Większość osób kojarzy ją jako świetny materiał termoizolacyjny, pianka ta jednak na co dzień wykorzystywana jest w wielu różnych branżach, nie tylko w budownictwie. Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie? Sprawdźmy!

PUR w budownictwie

Pianka PUR, jak już było wcześniej wspomniane, ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne. To sprawia, że używa się jej między innymi przy produkcji płyt warstwowych, służących np. do budowy hal czy budynków gospodarczych. Pianka poliuretanowa jest wykorzystywana z tego samego względu jako ocieplenie domów i sprawia, że stają się one bardziej energooszczędne. Jest lekka, dzięki czemu wygodnie się ją montuje przy ocieplaniu ścian, podłóg oraz stropów. Z tego samego względu nie jest kłopotliwa w transporcie. Pianki PUR są odporne chemicznie i biologicznie, stanowią więc wspaniałą ochronę poddaszy przed ptakami czy kunami. Tam, gdzie nie da się zamontować płyty, izolację można wykonać przy pomocy granulatu z pianki PUR. Pył z niej z kolei stosowany do produkcji m.in. past BHP.

Inne branże

Piankę poliuretanową produkuje się również w typie pianek tapicerskich (pianka elastyczna, pianka wtórnie spieniana). Jest ona bardzo wytrzymała i nie traci swojej sztywności. Pianka nie ma negatywnego oddziaływania fizjologicznego na ciało człowieka, do tego przepuszcza powietrze – z tego powodu idealnie nadaje się do produkcji materaców do spania, zagłówków, poduszek czy podłokietników. Co ciekawe, znajdziemy ją też w salach sportowych i rehabilitacyjnych. Tam pianka poliuretanowa elastyczna, czy wtórnie spieniana, wypełnia maty, wałki i półwałki do ćwiczeń, a także ochraniacze sportowe czy niektóre sprzęty do ćwiczeń. Wytrzymałość pianki sprawia, że jest ona również niezastąpiona przy zabezpieczaniu szkła do transportu. Pianka elastyczna znajduje też zastosowanie w budownictwie i remontach. Można jej użyć jako podkład pod wykładzinę dywanową, aby spotęgować efekt miękkiego podłoża. W ciepłownictwie z kolei z pianki poliuretanowej tworzy się poduszki kompensacyjne.


Wróć do bloga
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Znajdź nas na Twiterze
Twitter
Jesteśmy na GMB
GMB